Stress control

Adaptogének a stressz ellen

Az adaptogének természetes eredetű növényi anyagokból vagy gombákból készült étrendkiegészítők. Olyan élettani funkciókat erősítenek a testünkben, amelyek kulcsfontosságúak a stressz elleni küzdelemben. Valójában a szervezet ellenálló képességét támogatják a stresszel szemben. Az adaptogéneknek van egy csoportja, melyek természetes eredetűek, de nem tartoznak sem a gombák, sem a növények közé. Ezek a természetes eredetű anyagok tulajdonképpen a szervezet működésében a kiegyensúlyozó folyamatokat támogatják úgy, hogy ahol túlpörög, ott próbálják visszafogni, ahol alul működik, ott pedig kicsit felpörgeti. Valójában egy természetes megoldás a stresszkezelés javítására. Tudj meg mégtöbbet,  és derítsd ki, számodra melyik a megfelelő adaptogén. 

View:
Sort by:
Sort by:

Adaptáció, adaptogén, alkalmazkodás

Nap mint nap különböző hatások érnek bennünket, melyek fakadhatnak belülről, vagy jöhetnek kívülről és bizony komoly terhet róhatnak ránk.  Testünk egyik legfontosabb késztetése, hogy az egészséges működéséhez szükséges feltételek állandóságát biztosítsa azáltal, hogy alkalmazkodik az őt ért hatásokhoz. Ezt az alkalmazkodó képességet hívjuk adaptációnak.

Miért is kell alkalmazkodnunk?

A világban bekövetkező változások szükségszerű velejárója a felgyorsult életvitel. Mindenki mindent azonnal szeretne. Tele vagyunk időpontokkal, határidőkkel, elvégzendő feladatokkal. Próbálunk egyensúlyt teremteni a munka és magánélet között. Igyekszünk eleget tenni a főnökünk és a családunk elvárásainak is.

A 2019-es világjárvány sok esetben teljesen átalakította az emberek mindennapjait, gondoljunk csak a „home office” foglalkoztatásra, vagy az online vásárlási trendek robbanásszerű növekedésére, hiszen ezek következtében az ember sokkal kevésbé aktív fizikálisan. Ugyanakkor a mentális teher is sokkal nagyobb, hiszen az ember az ébren töltött ideje nagy részében egy zárt térbe szorult. Mindez fokozott terhet ró a testre és a lélekre egyaránt.

A stressz egy olyan folyamatos feszültség vagy ideges állapot, mely megterheli az ember teljes alkalmazkodó képességét. Hosszú távú tartós hatására a szervezet életfunkciói romlanak, akár meg is betegedhet. Ezért nagyon fontos, hogy a megváltozott körülményeket időben felismerjük és minden rendelkezésre álló módon felvegyük ellene a küzdelmet.

Az stressz hatásai

A stresszfaktorok folyamatosan ostromolják szervezetünket, befolyással vannak a hormonháztartásra, különösen a stresszhormonok fokozásával. Ennek egyik velejárójaként emelkedik a vérnyomás és romlanak a keringési funkciók. A stressz negatív hatással van az idegrendszerre, feszültebbek, idegesebbek leszünk. Romlik a koncentráció, ezáltal akár a teljesítmény is. Hamarabb kimerülünk, fáradékonyabbnak érezzük magunkat.  Továbbá kedvezőtlenül hat az emésztésre, mely romboló hatással van a mikrobiom állapotára, ezáltal pedig gyengíti az immunrendszert.

Természetesen nem lehet stresszmentes életet élni, de látva a rengeteg negatív hatását, könnyen beláthatjuk, hogy mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy ezt a tényezőt a minimumra csökkentsük.

Stresszkezelés lehetőségei

Az egyik lehetőség, hogy megpróbálunk kiiktatni az életünkből minden olyan tényezőt, amely a stressz forrása. Azonban könnyű szerrel beláthatjuk, hogy kevés olyan dolog van, amit igazán el tudunk engedni. Természetesen egy jó idő menedzsmenttel sokat javíthatunk a közérzetünkön, hiszen ennek önmagában is feszültség csökkentő hatása lehet, mert átláthatóbbá válik az életünk.

A másik lehetőség, hogy azokon a pontokon próbáljuk megerősíteni a védelmi rendszerünket, amelyeken a stressz gyengíteni próbál bennünket. Tehát erősítjük az idegrendszerünket, a keringésünket, az emésztésünket az egészséges táplálkozás révén, melynek jótékony hatása lesz a mikrobiom állapotára. Mivel az immunvédekezésben kulcsszerepe van a mikrobiomnak, így erősítésével az immunrendszerünk is hatékonyabban tudja felvenni a harcot a betegségek elleni küzdelemben.

Láthatjuk, hogy a stressz elleni védekezés egy igen összetett feladat, sok tényezőn múlik. Szervezetünk támogatásának egyik lehetősége a megfelelő étrendkiegészítők fogyasztása.

Mit is jelent az, hogy adaptogén?

Az adaptogén kifejezés olyan tulajdonságot jelöl, amely segíti a szervezetünket a fokozott igénybevétellel szembeni alkalmazkodásban. Optimális mennyiségben pozitív hatással van a szervezet minden olyan tevékenységére, melyek részt vesznek ebben a feladatban.

Étrendkiegészítők

„Az étrend-kiegészítők olyan élelmiszerek, amelyek koncentrált formában tartalmaznak tápanyagokat vagy más táplálkozási vagy élettani hatással bíró anyagokat. Az emberek az étrend-kiegészítőkkel pótolni kívánják szervezetükben a hiányzó tápanyagokat, gondoskodni szeretnének arról, hogy bizonyos tápanyagokból elegendő mennyiséghez jussanak, vagy bizonyos élettani funkciók javítására törekednek.”

Az ember célja az étrendkiegészítők alkalmazásával, hogy a szervezet működésére gyakorolt jótékony hatása révén javítják az életminőséget. Ugyanakkor egyre inkább előtérbe kerülő igény, hogy ezek a termékek természetes és tiszta anyagok legyenek, jó minőségű, ellenőrzött alapanyagokból készüljenek.

Mikor gondoljunk az adaptogének használatára?

Minden olyan állapotban vagy helyzetben számoljunk az alkalmazásuk lehetőségével, amikor a szervezetre fokozott teher nehezedik. Az általános stresszen túl érdemes kiemelni néhány olyant állapotot, amikor gondolhatunk rájuk.

Az őszi-téli időszakban a meghűlések, nátha megelőzésére, vagy a már kialakult akut betegségek lerövidítése érdekében feltétlenül eszünkbe kell, hogy jussanak.

Kiváló kiegészítői lehetnek a hormonális elváltozások, vagy autoimmun betegségek kezelésének. Ha bármilyen krónikus betegségben szenvedsz, mindenképpen egyeztetni kell a kezelőorvossal.

Adaptogénekkel a stressz ellen

Az adaptogének természetes eredetű növényi anyagokból vagy gombákból készült étrendkiegészítők. Olyan élettani funkciókat erősítenek a testünkben, amelyek kulcsfontosságúak a stressz elleni küzdelemben. Valójában a szervezet ellenálló képességét támogatják a stresszel szemben. Az adaptogéneknek van egy csoportja, melyek természetes eredetűek, de nem tartoznak sem a gombák, sem a növények közé.

Ezek a természetes eredetű anyagok tulajdonképpen a szervezet működésében a kiegyensúlyozó folyamatokat támogatják úgy, hogy ahol túlpörög, ott próbálják visszafogni, ahol alul működik, ott pedig kicsit felpörgeti. Valójában egy természetes megoldás a stresszkezelés javítására.

Mikor nevezhetünk egy anyagot adaptogénnek?

Három feltételnek kell megfelelni egy természetes eredetű anyagnak, növénynek, vagy gombának ahhoz, hogy az adaptogének közé sorolják:

  • nem károsíthatja az emberi szervezetet,
  • az emberi szervezet működésének egyensúlyát, azaz homeosztázisát kell támogatnia,
  • valamint általános hatásúnak kell lennie, ezt úgy neveznek, hogy nem-specifikus hatóanyag.

 

Milyen adaptogéneket ismerünk?

Nézzük meg az adaptogének csoportjait. Mint említettük, lehetnek természetes eredetű nem növényi anyagok, növényi anyagok és gombák.

Természetes eredetű nem növényi anyagok

Ilyen anyag a méhpempő. Adaptogén hatásán túl értékes tápanyagforrás is, mivel esszenciális aminosavakat, enzimeket, zsírsavakat, ásványi anyagokat és antibiotikus hatású anyagokat is tartalmaz.

A béta-glükánok napjainkban nagyon népszerű termékek. Növényi sejtek falát alkotó vízben oldódó rostok, melyek nagyon jó hatással vannak az immunrendszer működésére különösképpen az által, hogy a mikrobiom baktériumainak tápanyagát képezik, illetve fokozzák az immunsejtek működését a kórokozók behatolásakor.

Természetes eredetű növényi anyagok

A teljesség igénye nélkül nézzük meg a leggyakoribb adaptogéneket.

Ashwaganda

Az ashwaganda az egyik legismertebb adaptogén hatású gyógynövény. Indiában és Észak-Afrikában őshonos, gyökerét és leveleit dolgozzák fel. Jelentése: egy ló szaga, mivel jellegzetes illata tényleg lóra emlékeztet.

Számos jótékony hatása közül a legfontosabb, hogy enyhíti a szorongást és a stresszt, mivel csökkenti a kortizol (stressz hormon) szintjét. Fokozza a fizikai teljesítményt, javítja a memóriát, serkenti a gondolkodást. Férfiak szervezetében a tesztoszteron szint emelkedését segíti elő, így többek között termékenység fokozó hatása is van. Mára felismerték rákellenes és gyulladáscsökkentő hatását is. Rendszeres fogyasztása esetén segít növelni az izomtömeget és az izomerőt. A belőle készült étrendkiegészítők por vagy kapszula formában kaphatóak.

Ginseng

Az Ázsiai ginzeng a leginkább kutatott gyógynövény. Főként Ázsiában és Oroszországban fordul elő. Az egyik legerősebb adaptogén, gyökérgumóit használják.

A ginzeng jótékony hatásai közé tartozik, hogy javítja a kognitív funkciókat, segíti az idegrendszer normális működését, védelmet nyújt az idegrendszert ért károsító hatásokkal szemben, így fontos szerepe van a Parkinson, vagy az Altzheimer-kór megelőzésében is. A gondolkodás, a tanulás és az emlékezet szabályozására pozitívan hat azáltal, hogy az idegrendszerben az ingerület átvivő anyagok szabályozását segíti. Jó hatással van a keringésre, ezáltal a sportteljesítményre, férfiaknál az erekcióra, támogatja a szervezetben végbemenő antioxidáns aktivitást így fokozza a védelmet az oxidatív stresszel szemben. Főként kapszula formájában kapható, de népszerű a ginseng tea és a ginseng kivonat is.

Szibériai Ginzeng

A szibériai ginsenget, vagy tajga gyökeret régóta alkalmazzák Kínában és Oroszország Szibériai területein. 2-2,5 méter magas cserje, melynek gyökere kesze-kusza. Ezen gyökerek kivonatát, a növény szárát és leveleit is használják.

A tajga gyökér jótékony hatással van az immunrendszer működésére, csökkenti a fizikai fáradtságot, fokozza a hosszú távú sportteljesítményt és az állóképességet. Pozitív hatással van a normál szívműködésre, illetve a glikogén anyagcserére. Képes fokozni más adaptogének hatását, így a stresszkezelés hatékonyságának fokozására az egyik legalkalmasabb gyógynövény.

Bár mérgező hatása nem ismert, számos ellenjavallata van. Gyermekek alkalmazása tilos, várandósoknak, vagy fogamzásgátlót szedő nőknek nem ajánlott a használata. Továbbá kerülendő azok számára, akik elhízottak, vagy magas vérnyomás betegségben szenvednek.

Kínai kúszómagnólia

A kínai kúszómagnóliát az orvoslásban régóta használják. A neve kínaiul azt jeleneti: az öt íz gyümölcse, mert a növény piros bogyóját megkóstolva szinte mind az öt ízt érezni (édes, savanyú, keserű, sós és csípős). A bogyók frissen is fogyaszthatóak, de teát is készítenek belőle. 

Hatóanyaga a schisandrin, melynek fő hatását a az izom teljesítményre gyakorolt hatásában figyelték meg. Tartalmaz flavonoidokat és polifenolokat, C és E vitamint, amelyek együttesen igazi antioxidáns bombának számítanak. Összességében a fizikai teljesítmény fokozásában és a stressz leküzdésében van jótékony hatása. Por vagy kapszula formájában használják az étrendkiegészítőkben.

Rhodiola rosea

A Rhodiola rosea, azaz rózsa gyökér vagy sarki gyökér Kínában, Oroszországban és a Skandináv területek hidegebb hegyvidéki területeken fordul elő. Több mint 140 hatóanyagot tartalmaz, hasznos anyagai a növény gyökeréből származnak.

Főként a fizikai és szellemi teljesítmény növelésére alkalmazzák, valamint hatékony a depresszió kezelésében, mivel segít egyensúlyba hozni azokat az ingerületátvivő anyagokat, amelyek felborulása okozza a betegséget. Javítja az agyműködést és megfigyelték jótékony hatását a falási rohamok csökkentésében, vagy leküzdésében is. Kivonatát kapszula, tabletta vagy tinktúra formában használják.

Adaptogén hatású gomba

Cordyceps

A Haya Labs 100% Cordyceps egy kiemelkedően magas minőségű étrend-kiegészítő, amely 500 mg tiszta Cordyceps kivonatot tartalmaz tablettánként. Ez az erős gomba kivonat számos egészségügyi előnnyel jár, és támogatja a teszt természetes védekezőképességét.

A Cordyceps sinensis tradicionálisan használt adaptogén növény, amely képes a szervezet stresszkezeléséhez és az energiaszint növeléséhez. Széles körben ismert immunrendszer serkentő, antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságairól. Miben segít a Cordyceps?

A Cordyceps kivonat ajánlott azoknak, akik növelik az energiát, ellenálló képességüket, vagy éppen a természetes gyulladáscsökkentés révén szeretnének javítani közérzetükön. Ideális lehet sportolóknak, aktív életmódot élőknek és mindazoknak, akik az immunrendszerrel kívánják fokozni szervezetük támogatási képességét.

Reishi

A Reishi azaz Ganoderma lucidum egy gomba, amely a kínai orvoslás egyik fő eleme. Ázsiában a forró, párás területeken nő.

Jótékony hatása számos területen ismert. Erősíti az immunrendszert, főleg a fehérvérsejtekre gyakorolt hatásával. Fontos tényezője a daganatos betegségek elleni gyógyításnak és a depresszió elleni küzdelemnek. A gomba béta-glükán tartalma a mikrobiom fenntartásában játszik fontos szerepet, ezen keresztül pedig az immunrendszer támogatásában. Adaptogén hatását mindezeken túl kifejti a krónikus mentális és fizikai fáradtságban szenvedők esetében is, mivel csökkenti az alvászavarokat, izomfájdalmat, ingerlékenységet, szédülést. Kapszula, por vagy tabletta formában is beszerezhető.

Az adaptogének alkalmazása

Fontos tudni, hogy az adaptogének hatásukat nem fejtik ki egyik napról a másikra, ehhez több hétig tartó szedés szükséges. Érdemes egyszerre egy terméket választani célzottan, majd megfigyelni a szervezetre gyakorolt hatását.

Egészség-életmód

Az egészséges életmódnak számos tényezője van, úgy, mint a rendszeres testmozgás, az egészséges, kiegyensúlyozott étrend, elegendő mennyiségű és minőségű pihenés, valamint jó minőségű étrendkiegészítők alkalmazása.

Az adaptogének egy kiegészítő pillérét képezik ennek a jól szervezett struktúrának. Megkönnyítik számodra, hogy megbirkózz a fokozott stresszel, valamint segítenek a szervezet működéseit természetes módon támogatni és egyensúlyban tartani.

A megfelelő adaptogén kiválasztása előtt érdemes konzultálnod egészségügyi szakemberrel!